Pokud jste "nováček v oboru" a momentálně chystáte své pvní bydlení nebo zkušenější "stavitel", který se v názvosloví stále strochu ztrácí, tento článek vám vše ujasní a názvy vám již nepřijdou lehce zmatené.
Jaký je rozdíl mezi dveřní klikou a dveřním kováním?
Prakticky téměř žádný. Laici i odborníci pojmenovávají oběma názvy často stejnou věc, a to dveřní kování jako celek.
Dveřním kováním se označuje celý komplet, který se montuje na dveře a umožňuje jejich zavírání a případné zamykání. Je to tedy klika a dveřní štítek dohromady. Do dveřního kování se také započítávají úchyty a madla do posuvných dveří a můžeme tam zahrnout také panty, závěsy, zarážky a další kovové příslušenství.
Jaké tedy existují varianty dveřního kování?
Dveřní kování a kliky rozdělujeme prodle jejich využití na interiérové a vchodové.
Vchodové kování je speciálně upraveno tak, aby bylo odolné proti opotřebení a vloupání. Vchodové kliky se využívají do hlavních vstupů bytů, domů a budov.
Interiérové kování je určeno do dveří, které se nacházejí v interiérech. V bytech, kancelářích a spojují pokoje nebo vnitřní místnosti. Vyrábí se v mnoha designových variantách podle účelu využití.
Rozlišují se na kliky štítové (obr. vlevo) a kliky rozetové (obr. vpravo).
U interiérového dveřního kování se můžete setkat s těmito typy klik: BB, PZ, WC, B/O. Co tyto názvy znamenají se můžete dozvědět na našem blogu v článku "Jaké jsou varianty dveřního kování"
Více článků nalezente na našem blogu.
Máte dotazy nebo potřebujete poradit? Bez váhání nás kontaktujte na tel. čísle (+420) 777 768 670.
Rostislav Lang, hlava rodinné firmy Ráj kování s.r.o.